dojść

1. Dojść do czyichś rąk «trafić bezpośrednio do kogoś»: List leżał w modlitewniku matki, zamkniętym na mosiężną klamerkę. Mógł tak leżeć i przepaść na zawsze, mógł nigdy nie dojść do rąk Bronki. P. Gojawiczyńska, Dziewczęta.
2. Dojść do głosu «ujawnić się»: Trudno przewidzieć, jaki obrót przyjmą ostatecznie wydarzenia w (...) Rosji, gdzie mogą dojść do głosu różne, nawet najbardziej skrajne tendencje. A. Patek, J. Rydel, J. J. Węc, Historia.
3. Dojść do głosu, do słowa «uzyskać możność wypowiedzenia się; zabrać głos, przemówić»: Wreszcie pozwolono dojść do głosu przewodniczącemu jury. T. Dołęga-Mostowicz, Kariera.
4. Dojść, przyjść do siebie
a) «odzyskać siły, wrócić do zdrowia»: Przez cały dzień Irek nie mógł dojść do siebie. Ręce i klatka piersiowa znowu drżały, porowata suchość wypełniała gardło i oblepiała język. W. Kowalewski, Bóg.
b) «odzyskać równowagę psychiczną, otrząsnąć się z wrażenia; opanować się, ochłonąć»: Przez długi czas nie potrafiłam dojść do siebie i pogodzić się z utratą bliskiej mi osoby. WO 28/10/2000.
Dojść do kropki zob. kropka 2.
Dojść po nitce do kłębka zob. nitka 1.
Dojść z czymś do ładu zob. ład 2.
Dojść z kimś do ładu zob. ład 3.

Słownik frazeologiczny . 2013.

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.